Depilacja wąsika laserem

Owłosienie na twarzy pojawia się nie tylko u mężczyzn, ale i u kobiet. Wynika to z procesów starzenia się organizmu lub jest związane ze zmianami hormonalnymi.  Wąsik odbiera pewność siebie i powoduje uczucie dyskomfortu. Dlatego też coraz więcej kobiet decyduje się na depilacje wąsika laserem.

Tradycyjne metody usuwania owłosienia nie dają trwałego efektu, gdyż nie naruszają cebulki włosa, która ponownie odrasta. Poza tym klasyczna depilacje jest bolesna i czasochłonna. Włosy odrastają szybko, niejednokrotnie ciemniejsze i mocniejsze. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem wydaje się depilacja wąsika laserem. Usuwa ona mieszek włosowy z jego macierzą i zapewnia trwałe pozbycie się kłopotu. Przed wykonaniem zabiegu trzeba się jednak dokładnie zapoznać z ofertą gabinetów kosmetycznych.

Po raz pierwszy laser do usuwania włosów wykorzystano już w latach 60. XX wieku. Jednak z uwagi na za długą długość fali uszkadzały one tylko pigment włosa, a nie jego macierz. Skuteczny laser powstał dopiero w roku 1983. Efektywność zabiegu uzależniona jest przede wszystkim od cyklu wzrostu włosa, która składa się z 3 faz:

  • anagen – włos osiąga całkowita długość, a cebulka jest otwarta,
  • katagen – faza przejściowa, włos uwalniany jest z brodawki i przesuwa się ku górze, następnie ma miejsce zatrzymanie procesów rozrodczych,
  • telogen – faza spoczynku, na koniec włos martwieje i wypada.

Trwale można usunąć włosy znajdujące się w fazie pierwsze – anagenie. Trzeba jednak pamiętać, że włosy nie rosną jednocześnie. W danej chwili w fazie anagenu znajduje się tylko około 30% z nich. Dlatego też dla skuteczności depilacji konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Długość pozostawania włosa w danej fazie jest różna i uzależniona między innymi od jego umiejscowienia na ciele, koloru czy typu skóry. Na tej podstawie określa się ilość niezbędnych zabiegów oraz odstępy między nimi. Zwykle konieczne jest przeprowadzenie około czterech zabiegów w odstępach czasowych od 4 do 6 tygodni. Pozwala to na usunięcie nawet 90% włosów.