Co to jest depilacja?

Co to jest depilacja? To potoczna nazwa na wszystkie sposoby walki ze zbędnym owłosieniem. Depilacja to jedna z metod usuwania włosów. Coraz większą popularnością cieszy się m.in. depilacja laserowa, która pozwala na trwałe usuwanie włosów, wraz z ich cebulkami.

Najtańszą i wciąż najpopularniejszą metodą depilacji jest golenie. Ponadto jest to metoda szybka i mało inwazyjna dla skóry. W sklepach można dostać maszynki przeznaczone specjalnie dla kobiet – jedno i wielorazowe. Minusem tej metody jest to, że włosy szybko odrastają, nawet w ciągu kilkunastu godzin. Dodatkowo są zwykle ciemniejsze i mocniejsze.

Coraz częściej stosowana jest także depilacja chemiczna polegająca na niszczeniu struktury włosa przez kosmetyk nakładany miejscowo(pianka, pasta, krem).  Depilacja tego typu jest bardziej czasochłonna niż golenie, ale efekt jest  dłuższy. Włosy odrastają po jakimś czasie, ale zwykle cieńsze i słabsze. Trzeba jednak uważać, gdyż u niektórych osób depilacja chemiczna powodować może reakcje alergiczne oraz podrażnienie skóry. Warto więc przed zastosowaniem danego produktu przeprowadzić test skórny na niewielkim jej fragmencie. Poza tym pianki i kremy są mało skuteczne w walce z twardymi włosami.

Wiele kobiet sięga również po zimny wosk dostępny zwykle w formie plastrów, które się podgrzewa, a następnie przykłada do skóry i szybkim ruchem zrywa. Włosy usuwane w ten sposób odrastają znacznie wolniej lub w ogóle, a ponadto są cienkie i słabe. Minusem tej metody jest bolesność oraz to, że po zabiegu skóra bywa zaczerwieniona i podrażniona.

W sklepach dostępne są także depilatory mechaniczne, a więc urządzenia elektryczne, które wyrywają włosy wraz z ich cebulkami. To metoda mniej bolesna niż depilacja woskiem, gdyż nowe urządzenia posiadają dodatki redukujące uczucie bólu. Przed zabiegiem i po jego zakończeniu warto jednak wziąć ciepłą kąpiel, która rozgrzewa i rozluźnia skórę. Poza tym każdy człowiek ma inną tolerancją na ból. Włosy odrastają, ale znacznie słabsze i cieńsze.